Trzecie urodziny bloga i Felicjanki 2014

Z okazji urodzin bloga po raz trzeci (i nie wiem, czy nie ostatni) przyznaję moje Felicjanki autorom, których teksty zachwyciły mnie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy blogowania. Nieprzypadkowo są to wyłącznie współcześnie żyjący polscy twórcy. Wirtualne nagrody niech będą skromną formą podziękowania za radość, którą dały mi ich książki.

Felicjanka, Bogdan Szot

Bogdan Szot, Felicjanka

Felicjanki 2014

nagrody główne

Mirosław Tomaszewski – za nieprzewidywalną i literacko kunsztowną powieść z ważnym polskim wątkiem – „UGI”

Anna Kańtoch – za powieść dla młodzieży „Tajemnica Diabelskiego Kręgu”, która uczy samodzielnego myślenia oraz przede wszystkim za świetny styl, który autorka pokazała już w opowiadaniach o Domenicu Jordanie („Diabeł na wieży”„Zabawki diabła”)

Jarosław Grzędowicz – za czterotomową malowniczą opowieść „Pan Lodowego Ogrodu”, którą doceniłam dopiero przy tomie trzecim, choć na talencie autora poznałam się dużo wcześniej, czytając intrygujące opowiadania ze zbioru „Księga jesiennych demonów”

Agnieszka Kaluga – za oswajanie strachu przed śmiercią i umierającymi, za nadzieję i szukanie sensu cierpienia, za poetyckie zdania i prawdziwe historie – za blog i książkę „Zorkownia”

Cezary Zbierzchowski – za fantastyczny debiut powieściowy skłaniający do myślenia o istocie człowieczeństwa - „Holocaust F”

Danuta Awolusi – za poruszającą powieść o emocjach towarzyszących dorastaniu - „Na wysokim niebie”

Felicjanki 2014

nagroda specjalna

Europejski Poeta Wolności – za możliwość poznania poetów i tłumaczy, za szansę posłuchania europejskiej poezji w oryginale

PS Jeżeli jesteście ciekawi, kto i dlaczego otrzymał Felicjanki w poprzednich latach, możecie to sprawdzić tutaj:

Felicjanki 2013     Felicjanki 2012

10 Komentarze

 1. Bardzo mi się podobają Twoje typy i mam nadzieję, że nie jest to ostatni raz. Trzy razy podziwiałam „Felicjanki” i liczę na kolejne… :)

  • Dziękuję! Fajnie, że Felicjanki cieszą nie tylko mnie :-)

   Co roku pisząc podsumowanie myślałam, że kolejnego nie będzie… Jednak nie tak łatwo przestać blogować o książkach, gdy jest tyle świetnych tytułów!

 2. Na wysokim niebie i Zorkownia również zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nie da się zapomnieć tych książek.
  Ugi mam w planach.

 3. Serdecznie gratuluję kolejnej rocznicy i mam nadzieję, że to nie ostatnia.
  Jest przecież jeszcze tyle świetnych książek do przeczytania i opisania ;)

  Kolejne gratulacje dla zdobywcy głównej nagrody. Co prawda UGI jeszcze nie czytałam, ale czytałam Marynarkę i Pełnomocnika i też jestem pod wrażeniem!

  Uściski Droga Trzylatko :)