Spotkanie prasowe festiwalu Literacki Sopot – relacja

O Literackim Sopocie pisałam w zeszłym roku dość dużo, byłam na wielu spotkaniach (z Tomaszem Kołodziejczakiem, Jackiem Komudą, Rafałem Dębskim, Anną Brzezińską, Jakubem Ćwiekiem, Danutą Wałęsą, chwilę miałam okazję posłuchać też: Szymona Hołowni i Filipa Springera). W tym roku prawdopodobnie będę również uczestniczyła w licznych spotkaniach i pisała o nich jeszcze więcej.

Dziś wybrałam się na pierwsze spotkanie prasowe festiwalu (i w ogóle pierwsze w moim życiu spotkanie prasowe) do Teatru na Plaży, żeby poznać nazwiska polskich i zagranicznych gości. Dowiedziałam się, że w dniach 16-20 sierpnia Sopot odwiedzą m.in.: Yrsa Sigurdardottir, Christer Mjaset, Mariusz Czubaj i Marek Krajewski. Dominować będzie literatura islandzka, skandynawska, literatura dla dzieci (przyjadą Moni Nilsson i Åsa Lind) i kryminały. Pojawią się wszystkie zeszłoroczne bloki programowe, warsztaty reportażu, spotkania z nominowanymi do Nike (od razu sprawdziłam, kto to może być na stronie Nagrody Literackiej Nike) oraz autorami tegorocznych premier i gwiazdami. Nowością będą spotkania z twórcami książek historycznych. Niestety organizatorzy nie chcieli ujawniać wszystkiego od razu.

Ciekawe było uzasadnienie wyboru dominującej tematyki festiwalu. Agnieszka Rek (koordynator festiwalu Literacki Sopot) powiedziała, że wybrano nurty, których oferta wydawnicza na rynku polskim jest najbogatsza i książki autorów zagranicznych, które prezentują charakter literatury danego kraju. Zapowiedziała, że będzie czworo gości z zagranicy piszących dla dorosłych i czworo piszących dla dzieci.

Festiwal to oczywiście nie tylko spotkania z pisarzami. Imprez towarzyszących będzie bardzo dużo (targi książki, działania teatralne, mobilne czytelnie, plenerowa strefa czytania oraz prezentacje filmów). Organizatorzy proponują zarezerwować sobie czas od rana do wieczora. Dla dzieci przygotowano specjalny panel edukacyjny, więc one również nie będą się nudzić.

Na stronie mojego bloga na Facebooku można zobaczyć zdjęcie z konferencji (udostępnione od Teatru na Plaży) i pakiety przygotowane dla dziennikarzy (zdjęcie od Projekt PR).

PS Przy okazji przypominam o spotkaniu blogerów „A może nad morze? Z książką” w Sopocie 13 lipca (zgłaszać można się do 30 czerwca), które odbędzie się pod patronatem Literackiego Sopotu.

Chciałam też poinformować Was o konkursie wakacyjnym zorganizowanym przez blogerkę i pisarkę Ewę Formellę (która będzie na wspomnianym spotkaniu 13 lipca). Do wygrania jest jej najnowsza powieść, a ja mam zaszczyt być jurorką:
http://ksiazkiidy.blox.pl/2013/06/KONKURS-WAKACYJNY-pachnacy-lawenda.html

Możliwość komentowania jest wyłączona.